Листовик сколопендровий – хімічний склад і рецепти застосування


ліки та препарати з листовика в медицині Листовик сколопендровий (Phyllitis scolopendrium, турецький язик) – це папороть, що відноситься до аспленійових. Ця рослина багаторічна, у неї цілісне, шкірясте, видовжено-ланцетне листя, що має короткі черешки і серцеподібну основу. Довжина листків становить 40 – 70 см. Соруси листків цієї папороті лінійні, розташовані парами, розташовані навскіс листка з двох сторін від жилки. Листовик спороносить з липня по вересень.

Листовик сколопендровий в основному зустрічається в тінистих лісах Карпатських гір і на Поліссі. Також його можна знайти в Західному лісостепу і в Криму.

Заготівля і зберігання листовика сколопендрового

Хімічний склад листовика досліджений недостатньо. Відомо, що в листі папороті є слизисті та гормальні речовини, а також леукодельфініди, у- метил- у- оксиглютамінова та у- метил- у- метил глютамінова амінокислоти.

В нетрадиційній медицині застосовується листя папороті, яке заготовляють у липні та серпні. Його висушують в кімнаті або на горищі при хорошій вентиляції або в сушарках при температурі до 45 градусів. Для зберігання складають в паперові пакети, які тримають в сухих приміщеннях. До лікарських рослин ця папороть належить неофіційно.

Лікувальні властивості листовика

В народній медицині листовик сколопендровий іноді застосовується як сечогінний, потогінний та відхаркувальний засіб. Також він допомагає спинити кровотечі і має в’яжучі властивості.

Настій листовика вживають при лікуванні кашлю, захворювань легень, дизентерії, проносах, гастроентеритах, захворюваннях селезінки і печінки, нирковокам’яній хворобі. В комплексі з іншими лікарськими рослинами ця папороть популярна в дерматології.

Внутрішньо вживають настій рослини, який готується з однієї столової ложки сушеного листя і півлітра киплячої води. Засіб настоюють протягом години і вживають три рази на день по сто грамів.

Щоб отримати зовнішній засіб потрібно три столових ложки сушеного листовика і васильків справжніх, змішаних у рівній кількості, варити протягом 5 хвилин у півлітра води. Такий відвар допомагає при дерматомікозах і вари козах у якості ванночок.