Лавр благородний – застосування в нетрадиційній медицині


рослина лавр лікувальні властивості Лавр благородний (Laurus nobilis) – це дводомне невеличке вічнозелене деревце або кущ висотою до 8 – 10 метрів, який відноситься до родини лаврових. В цього куща гладка кора бурого відтінку та пірамідальної форми густа крона. Листя лавра благородного ланцетне, короткочерешкове, шкірясте, просте, чергове, загострене, з цілими краями. Квіти рослини білого кольору, дрібні, одностатеві, зібрані по 4 – 6 одиниць у зонтоподібні суцвіття, що знаходяться по 1 – 3 в пазухах листків. Плоди лавра однонасінні чорно-сині кістянки, що достигають в кінці жовтня на початку листопада. Цвіте цей кущ у квітні.

Лавр благородний представляє собою ефіроолійну культуру і вирощується на Кримському півострові. Лаврове листя застосовується як прянощі в кулінарії.

Заготівля та хімічний склад лавра благородного

З метою приготування лікувальних засобів застосовується лаврове листя (Folia Lauri) або достиглі плоди рослини (Fructus Lauri). Заготівля листя проводиться зимою, починаючи з листопада і до лютого місяця. При цьому за допомогою спеціальних ножів або пристроїв обрізають з куща тонкі гілки з листям та сушать їх на відкритому повітрі у наметах або у спеціально обладнаних приміщеннях, що мають хорошу вентиляцію. Для зберігання лаврового листя використовуються герметичні банки або пакети, бо ця сировина має різкий запах, що може викликати головні болі. Плоди лавра благородного заготовляють восени, з жовтня по листопад. Їх спочатку в’ялять на сонці, а потім досушують в приміщеннях при температурі повітря до +40 градусів.

лаврове насіння в медицині Хімічний склад лаврового листя специфічний. В листках міститься від 0,5 до 4,0 % ефірної олії, близько 2 % катехінів, флавоноїди кверцетин, кемпферол і рутин, сесквітерпенові лактони та антоціани. Ефірна олія з лаврового листя має у складі лимонен, карвон, камфен, сабінен, а-пінен, мірцен, Р-пінен, терпінолен, а-феландрен, 3-феландрен, евгенол, терпінілформіат, ацетил евгенол, метил евгенол, п-цимол, ліналол, а-терпінеол, 1,8-цинеол. В плодах куща теж є ефірна олія. Вміст її становить близько 4 %. Крім цього плоди містять від 26 до 45 % жирної олії, дубильних сполук та інших органічних речовин. Вміст ефірної олії плодів дещо відрізняється від олії з листя. Ефірна олія з плодів лаврового дерева містить а-пінен, цинеол, р-піненцитраль, вільний спирт, коричну кислоту, ефіри, сесквітерпени і феноли.

Лікувальні властивості лавра благородного

Лаврове листя дуже популярне в фармакології. Галенові препарати з цієї сировини вживають внутрішньо при лікуванні діабету, оскільки вони мають гіпоглікемічну дію. Такими засобами лікують малярію та псоріаз.

Настій сушеного лаврового листя на соняшниковій олії застосовується для втирання в болючі місця невралгіях, міозитах та артритах.

Крім цього, лаврове листя є однією з найпоширеніших прянощів та постійно використовується як приправа для приготування різних страв.

Донедавна жирну олію з плодів лаврового дерева (Oleum Lauri) люди використовували як засіб для лікування ревматизму, простуди, корости і паралічів.

Можна самостійно приготувати мазь з лаврового листя і хвої ялівцю звичайного, яка буде чудовим знеболюючим і заспокійливим засобом при судомах, рематичних болях і простудних захворюваннях.

Насадження з кущів лавра благородного у Криму мають не лише естетичну, але й гігієнічну та санітарну функції. Ця лікарська рослина наповнює повітря біологічно активними речовинами, що ефективно знищують шкідливі для здоров’я мікроби. В ході проведення ряду експериментів було виявлено здатність лаврового дерева знищувати туберкульозну інфекцію завдяки вмісту летких фітонцидів.

Рецепти ліків з лавра благородного

Внутрішньо вживають настій з листя рослини. Для цього десять лаврових листків потрібно залити трьома склянками окропу і настояти протягом двох годин. Такі ліки вживають три рази на добу по півсклянки при цукровому діабеті.

Для лікування псоріазу застосовується відвар з 20 грамів сушеного листя і двох склянок окропу. Варити листя потрібно 10 хвилин, після чого процідити і пити по півсклянки три рази на добу. Тривалість курсу лікування – від 5 до 10 днів.

Як зовнішній засіб використовується настій лаврового листя на соняшниковій олії. Для його приготування потрібно настоювати 30 грамів сировини на склянці олії 10 – 14 днів. Готовий засіб слід втирати у шкіру.