Кремена (лікарська) гібридна – використання рослини в народній медицині


лікарська трава кремена гібридна Кремена гібридна (Petasites hybridus, P. officinalis, кремена лікарська) – це багаторічна трав’яниста лікарська трава, що належить до родини складноцвітих (айстрових). Ця рослина має повзуче потовщене бульбоподібне м’ясисте коріння. Стебло кремени лікарської товсте, з білим павутинистим опушенням, квітконосне, довжиною від 30 до 60 см. На поверхні стебла знаходяться обгортні лускоподібні листки. Листя у нижній частині стебла яйцеподібне, широке, а верхні листки ланцетні. Листки біля кореня трикутні, округлі, довгочерешкові, серцеподібної форми, мають по 2 – 3 лопаті по боках. Краї цих листків нерівнозубчаті з дрібними зубчиками. Знизу листя має повстисте сіре опушення. Квіти кремени гібридної пахучі, трубчасті, темно-пурпурового відтінку. Вони зібрані у кошики, які утворюють колосоподібне густе суцвіття на вершках пагонів. Ця лікарська трава цвіте з квітня до червня.

Кремена лікарська росте здебільшого у лісостепових регіонах і на Поліссі. Також цю рослину можна побачити у горах Криму і Карпатах. Вона полюбляє береги водоймищ та вологі ґрунти.

Хімічний склад і заготівля кремени гібридної

Коріння кремени лікарської має у своєму складі близько 7 % тритерпенових сапонінів, до 0,35 % флавоноїдів, майже 0,2 % ефірної олії, понад 5 % дубильних речовин, а також сліди алкалоїдів, інулін, петазол, петазин, смолисті речовини і велику кількість марганцю. Хімічний склад листя кремени майже ідентичний, але в стеблі, листках і квітах трави флавоноїдів міститься майже у два рази більше.

З метою виготовлення лікувальних препаратів застосовується листя кремени (Folia Petasitis officinalis) та її коріння (Rhizoma Peta$itis officinalis). Заготівлю листя проводять з червня по липень, доки не появились на поверхні іржаві плями. При цьому листки заготовляють без черешків. Для сушіння кремени сировину розкладають на горищі або під наметом і тримають до тої пори, коли жилки листків не стануть ламкими. Термін придатності сушеної кремени складає три роки. Після сушіння вага сировини зменшується до 15 %. Коріння заготовляють в кінці літа або восени. Його ретельно промивають холодною водою і сушать так як і листя а ж поки вага не зменшиться до 20 %. В аптеках ця лікарська рослина не продається.

Властивості та використання кремени лікарської

Під час численних досліджень було встановлено, що ліки з коріння кремени гібридної мають спазмолітичний вплив на організм людини. Крім цього листя рослини застосовується для виготовлення мікстури М.Н. Здренко, що застосовується для лікування анацидних гастритів і папіломи сечового міхура.

В народній медицині популярним є настій листя кремени лікарської та відвар з коріння, який застосовується як відхаркувальний засіб при сухому кашлі. Допоможе цей засіб і при виразці дванадцятипалої кишки або шлунка, задишці, спазмах судин, запорах, метеоризмі та істеричних нападах.

Як зовнішній засіб з листя трави готують припарки і компреси, що зменшують набряки і покращують загоєння ран. Крім цього, листя кремени допоможе лікувати ревматизм і подагру, зменшуючи біль.

Рецепти з кремени лікарської

Для внутрішнього вживання використовується настій з листя кремени, який готуються зі склянки води і двох чайних ложок сировини. Пити цей засіб слід дрібними ковтками протягом дня, вживаючи до 2 склянок настою протягом доби.

Відвар з коріння кремени гібридної отримують, прокип’ятивши декілька хвилин чайну ложку подрібненої сировини у склянці води. Пити його потрібно 3 – 4 рази на добу по півсклянки.

Можна також приготувати відвар коріння кремени з крупами. Для цього на склянку відвару ячмінної крупи додають дві чайні ложки коріння і варять на невеликому вогні протягом 10 хвилин. Пити такий відвар потрібно по столовій ложці тричі на добу. Можна додати у відвар трохи меду.

Від подагри допоможе настій з 25 грамів кремени лікарської, 30 грамів фіалки триколірної, 20 грамів трави вероніки лікарської та 20 грамів пирію повзучого. Дві столові ложки суміші варять у літрі води 10 – 15 хвилин, потім настоюють до охолодження і приймають після вживання їжі.

Від виразки готують відвар з коріння кремени гібридної. Для цього заливають літром окропу 25 грамів сировини та відстоюють до охолодження. Пити цей засіб потрібно протягом декількох місяців три рази на добу по чверті склянки.

Коментарі закрито.