Китятки чубаті (Polygala comosa) – це багаторічна трав’яниста лікарська рослина, що походить з родини китяткових. У неї численні, майже оголені, прості стебла завдовжки 10 – 30 см. Біля основи вони висхідні. Листя китяток чубатих просте, чергове, з цілими краями, шириною 5 мм і довжиною 3,5 см. Нижні листки мають яйцеподібно-еліптичну довгасту форму, а листки на стеблах – лінійно-ланцетні. Квіти китяток двостатеві, рожеві або фіолетові, п’ятипелюсткові, неправильні, можуть бути зібрані у багатоквіткові китиці. Приквітки мають більшу довжину ніж квіткові бруньки, тому на вершечках суцвіття вони утворюють чубки. Плоди цієї трави коробочки, вона цвіте з травня по липень.
Китятки чубаті можна знайти на лісових галявинах, узліссях, суходільних луках, у степових западинах Лісостепу, на Поліссі. Рідше ця рослина зустрічається в Степу і на Прикарпатті.
Лікувальні властивості та хімічний склад китяток чубатих
Зазвичай використовується сировина, зібрана в період цвітіння, а також коріння, яке заготовляють восени. Ця рослина є неофіційною лікарською.
Хімічний склад китяток чубатих схожий на хімічний склад китяток звичайних. Відомо, що трава містить багато сапонінів.
Відвар китяток чубатих (коріння і трави) є чудовим відхар¬кувальним засобом, що допомагає при гострих і хронічних катарах легень, горла і бронхів. Його готують з 10 грамів посіченого сушеного коріння з травою. Сировину заливають склянкою окропу, доводять до кипіння, відстоюють і п’ють пару разів на добу по столовій ложці.
