Перейти до контенту

Камфоросма монпелійська – хімічний склад і фармакологічні властивості


ліки з камфоросми своїми руками Камфоросма монпелійська (Camphorosma monspeliaca) - це напівкущова лікарська рослина з характерним запахом камфори. Ця рослина має висоту від 10 до 50 см і належить до родини лободових. Камфоросма росте у вигляді густої дернинки, що містить однорічні білувато-повстисті або біляві квітконосні пагони, які розгалужуються лише в суцвіттях. Листя цієї рослини волосисте, чергове, кілювате, ниткоподібно-шилоподібне, майже голе. Квіти камфоросми монпелійської двостатеві, дрібні, утворюють колосоподібне густе суцвіття. Одиничні квіти розташовані у пазухах приквіткових листків. У камфоросми характерна овальна, проста, чотирилиста, густоволосиста оцвітина завдовжки 3 - 4 мм. Обидва бічні зубці оцвітини зеленого кольору, а серединні зубці - плівчасті. Плоди камфоросми монпелійської нерозкривні, з плівчастими оплоднями. Всередині плоду видовжена, овальна, вертикальна насінина з розсіяними залозами. Цей кущ цвіте з липня по вересень.

Камфоросма монпелійська зустрічається в Степу, Лісостепу, а також на Південному узбережжі Криму. В основному ця лікарська рослина росте на солонцях Південного Степу, кам'янистих схилах та пісковиках.

Використання і фармакологічні властивості камфоросми монпелійської

З метою приготування лікувальних засобів застосовується трава камфоросми, яку заготовляють в період цвітіння. Сушити сировину потрібно на відкритому повітрі в тіні або в кімнаті що добре провітрюється. Ця рослина належить до лікарських неофіційно.

Хімічний склад камфоросми монпелійської повністю не досліджений. Відомо лише, що в надземній частині міститься близько 0,2 % ефірної олії, що має специфічний запах, схожий на запах гіркого мигдалю.

Камфоросма монпелійська має діуретичні, потогінні та збуджуючі властивості. В нетрадиційній медицині застосовується настій рослини камфоросми, який вживають внутрішньо від коклюшу, нервових і простудних захворювань, хронічного нежитю і водянки. Зовнішньо настій використовується для покращення загоєння ран.

Внутрішньо вживають настій трави камфоросми монпелійської, який готують з 1 столової ложки сировини і склянки окропу. Ліки слід настоювати протягом години, потім процідити і пити по столовій ложці тричі на добу.