Каланхое перисте – хімічний склад і застосування в народній медицині


рослина каланхое перисте опис Каланхое перисте (Kalanchoe pinnata, Bryophyllum pinnatum) – це вічнозелена трав’яниста багаторічна сукулентна лікарська рослина, що належить до родини товстолистих. Вона має м’ясисте, міцне, здерев’яніле у нижній частині стебло завдовжки 70 – 150 см. Листя цієї рослини соковите, супротивне, короткочерешкове, товсте, яскраво-зеленого кольору з червоним відтінком. Верхні листки непарноперисті, складні, мають по 3 – 5 листочків, а нижні – яйцеподібні або еліптичні, прості, із зарубчасто-зубчастими краями. Квіти каланхое перистого прямостоячі, трубчаті, двостатеві, зеленувато-рожеві з білим відтінком, розміщені у волотистому верхівковому суцвітті. При вирощуванні в кімнатних умовах ця рослина цвіте тривалий час, її плоди листянки.

Каланхое перисте походить з тропіків. Його батьківщиною вважаються острови Зеленого Мису, Коморські острови, а також острови Реюньйон і Мадагаскар. У Східній Європі каланхое вирощують в кімнатних умовах. Тільки в Аджарії ця лікарська рослина вирощується в польових умовах.

Хімічний склад і заготівля каланхое перистого

В традиційній медицині використовується лише сік цієї рослини. Для того, щоб отримати його збирають свіже листя каланхое разом із верхньою частиною стебел. За тиждень до вичавлювання соку зібрану сировину тримають при температурі від 5 до 10 градусів у темному місці.

Хімічний склад каланхое перистого багатий на органічні кислоти та інші корисні речовини. Надземна частина рослини містить катехіни, флавоноїди, полісахариди, дубильні речовини, ферменти (карбоксилазу оцтової та щавлевої кислот, дегідратазу яблучної кислоти), а також лимонну, яблучну, щавлеву, оцтову та ізолимонну кислоти. Крім цього, рослина містить значну кількість аскорбінової кислоти і цілий ряд мікро- та макроелементів (залізо, магній, алюміній, мідь, кальцій, марганець, силіцій та ін.).

Фармакологічні властивості та застосування каланхое перистого

Сік каланхое відомий своїми протизапальними та антисептичними властивостями, він малотоксичний, добре очищає рани та виразки некротичних тканин, покращує епітелізацію. В ході численних досліджень було встановлено, що сік каланхое здатен загоювати рани та ураження при опіках, а також пригнічувати запальні процеси і блокувати ексудативну фазу запалення, що викликане дією різноманітних речовин.

Ліки з каланхое (мазь та сік) часто використовуються в стоматології, хірургії, офтальмології, акушерсько-гінекологічній практиці та отоларингології.

Хірурги призначають сік цієї лікарської рослини для лікування ран, що погано загоюються, пролежнів, трофічної виразки гомілки, а також гнійних захворювань, які супроводжуються відмиранням тканин. При цьому виразки або рани спочатку потрібно обробити, а після цього на поверхню неураженої шкіри, що оточує рану, накладається шар фурацилінової мазі або вазеліну. Потім рану обробляють соком каланхое перистого, вкривають кількома шарами стерильного бинту, змоченого соком рослини, та роблять пов’язку. Таке лікування потрібно проводити кожен день, а згодом, коли рана почне загоюватися, процедуру повторюють через день.

При інфікуванні виразок і ран, або у випадку гнійних виділень сік каланхое потрібно змішати з антибіотиком, що ефективно впливає на відповідну мікрофлору.

Для лікування панарицію, фурункульозу, абсцесу, флегмони та інфікованих поранень ефективним буде застосування мазі каланхое разом з олією звіробою. При цьому лікування починають з накладання пов’язок з олії звіробою, що характеризується вираженими бактеріостатичними властивостями. Коли запальний процес зменшиться і почнеться грануляція, потрібно використовувати мазь каланхое, щоб покращити стимуляцію репаративних процесів.

Для лікування значних уражень з ерозією використовують мазь каланхое та фуразолідон. В стоматологічній практиці сік каланхое застосовується для приготування аерозольних інгаляцій та аплікацій. Так лікують пародонтоз 2 та 3 ступеня, гінгівіт і афтозний стоматит.

Досить ефективним вважається сік каланхое для лікування різноманітних уражень очей (травми очей, кератити, опіки очей та ушкодження рогівки), ринітів, тонзилітів та гнійних запалень вуха.

В народній медицині соком каланхое перистого або каланхое Дайгремонта лікують виразки, рани і запалення при опіках, кон’юнктивітах, а також застосовують для закапування в ніс при нежиті. Для цього з подрібненого листя готують кашку, яку накладають на уражені місця.

Придбати ліки з каланхое можна в аптеках. Серед готових препаратів найбільш поширеними є мазь Unguent am Каіапchoes та сік Succus Kalanchoes.