Перейти до контенту

Герань Робертова – застосування в народній медицині


від чого допомагає трава герань Герань Робертова (Geranium robertianum) - це однорічна трав'яниста лікарська рослина, що відноситься до родини геранієвих. У неї розгалужене, прямостояче, відстовбурчено-залозисто-волосисте стебло разом з черешками листків. Біля основи стебло червонявого кольору. Листя герані Робертової п’ятикутне, трійчасте або п'ятірне з вузькими глибокими перисто-розсіченими частинками. Квіти цієї лікарської трави двостатеві, правильні, п’ятипелюсткові, розташовані у двоквіткових пазушних зонтиках. Пелюстки квітів мають рожево-червоний відтінок, можуть містити біляві смужки. Висохлі плоди розсипаються на п’ять однонасінних частинок. Ця рослина цвіте з червня по вересень.

Герань Робертова, як і герань лучна, росте майже по всій території нашої країни серед кущів у мішаних лісах.

Заготівля та хімічний склад герані Робертової

У якості лікувальної сировини заготовляють коріння і траву, яку збирають у період цвітіння. Корені викопують восени, після дозрівання плодів. Після просушування вага коренів зменшується у 5 разів. Готову сушену сировину зберігають в добре провітрюваних сухих приміщеннях. Ця рослина належить до неофіційних лікарських і в аптеках не відпускається.

Хімічний склад герані Робертової досить простий. У надземній частині міститься аскорбінова кислота, каротин, слизисті та гіркі речовини. Кореневища містять галову кислоту і близько 3 % гераніїну. Також відомо, що в корінні та надземній частині цієї трави є багато дубильних і смолистих речовин.

Ліки з герані Робертової та їх властивості

Завдяки наявності у складі герані Робертової великої кількості дубильних речовин вона має протизапальні та в'яжучі властивості, які дозволяють ефективно застосовувати цю лікарську рослину при лікуванні запальних захворювань кишечника. Настій цієї рослини у формі полоскань проявляє активну дію під час лікування запалень слизових оболонок дихальних шляхів. Крім цього, відвар коріння герані Робертової інколи застосовують в народній медицині для зменшення пухлин. Використовується цей відвар і в дерматології.

Внутрішньо вживають настій з трави герані Робертової. Для цього 1 чайну ложку сировини доводять до кипіння у склянці води, після чого настоюють протягом 2 годин у закритій посудині. Пити ці ліки потрібно по 1 столовій ложці що дві години.

Зовнішньо насичений відвар трави та коріння герані Робертової застосовують для приготування полоскань, компресів та спринцювання. Відомо також, що порошок з сушеної рослини застосовують для присипання при кровотечах.