Діоскорея ніппонська – використання в медицині


рослина діоскорея Діоскорея ніппонська (Dioscorea nipponica, D. polystachya) – це трав’яниста, багаторічна, дводомна ліана, що відноситься до родини діоскорейних. Ця лікарська рослина має розгалужений, горизонтальний, буро-коричневий корінь, від якого розходяться в різні сторони жорсткі, тонкі корінці. Стебло діоскореї ніппонської просте, голе, витке, довжиною до 4 метрів. Листя цієї рослини коротко опушене, чергове. Нижні листки широкі, серцеподібні, семи- або п’ятилопатеві, а верхні трикутні, цілісні. Квітки діоскореї дрібні, одностатеві, жовто-зеленого кольору, розташовані у простих колосоподібних суцвіттях. Плоди рослини коробочки, вона цвіте з липня до вересня.

Діоскорея ніппонська найчастіше зустрічається в негустих широколистяних лісах, на спадистих гірських схилах, узліссях. Росте вона також на півдні Приморського краю в долинах річок. Цю лікарську рослину спеціально вирощують на Далекому Сході.

Хімічний склад і заготівля діоскореї ніппонської

Хімічний склад цієї рослини дуже простий. Відомо, що в корінні діоскореї міститься від 6 до 8 % сапонінів, найважливішим серед яких з точки зору медицини є стероїдний діосцин.

З метою приготування лікувальних препаратів використовується коріння, яке починають заготовляти на початку травня і продовжують аж до осені. Видобуте із землі коріння очищають від ґрунту, відділяють стебла і гнилі частини, промивають холодною водою та подрібнюють на куски величиною до 6 – 8 см. Потім, пров’яливши попереднього сировину на сонці, її висушують в сушарках з температурою до 70 градусів. Термін зберігання сушеного коріння діоскореї ніппонської складає 1 рік. З цієї сировини фармацевтична промисловість виготовляє препарат поліспонін. В аптеках коріння рослини не продається.

Фармакологічні властивості діоскореї ніппонської

Отриманий з діоскореї неогаленовий препарат поліспонін проявляє виразну антисклеротичну дію. Ліки поліоспонін зменшують вміст холестерину в крові, покращують співвідношення лецитину з холестерином, що значно знижує ймовірність відкладання холестерину на стінках судин, а також покращує роботу серця, зменшує артеріальний тиск, збільшує діурез та розширює периферичні судини головного мозку.

В основному препарат поліспонін призначається для лікування атеросклерозу (коронарного, церебрального та загального). Ефективність лікування особливо висока, якщо захворювання супроводжується стенокардією або гіпертонією.

Ліки поліспонін (Polysponinum) слід вживати по 1 таблетці 2 бо 3 рази на добу після прийому їжі. Курс лікування складається з кількох циклів тривалістю по 20 днів, між якими робляться десятиденні перерви, і триває близько 3 місяців. Таке лікування можна при потребі повторити, зробивши велику перерву тривалістю 4 – 6 місяців.