Перейти до контенту

Деревій паннонський – використання в народній медицині


Деревій паннонський (Achillea pannonica) – це багаторічна трав'яниста повстисто-ворсиста (у молодому віці) лікарська рослина, що належить до родини складноцвітих або айстрових. У неї прості, прямостоячі стебла завдовжки 30 - 80 см, можуть мати рожево-фіолетовий відтінок. Листя тричі перисто-розсічене, лінійно-ланцетне, частки листків зближені. Нижні листки деревію паннонського черешкові, а верхні та середні – сидячі. Нижні листки біля основи мають вушка. Кінчики листків лінійно-ланцетні або просто ланцетні, шириною близько 0,5 мм. Квітки рослини розташовані в дрібних кошичках, які утворюють негусті щитки. Крайні квітки мають білий, жовтявий або рожевий колір, вони язичкові, маточкові, а середні квіти - двостатеві, трубчасті. Плід деревію паннонського сім'янка. Ця рослина цвіте з червня до серпня.

Деревій паннонський поширений майже по всій території нашої країни крім Криму. Він зустрічається на відкритій місцевості, галявинах та схилах гір.

Заготівля та хімічний склад деревію паннонського

Для приготування лікувальних засобів застосовується трава деревію паннонського (Herba Millefolii), а також квіти рослини (Flores Millefolii). Рослину заготовляють у першій половині періоду цвітіння. При цьому зі стебел зрізають верхівки довжиною 10 - 15 см та обривають листя з нижньої частини рослини. Під час збору квітів відрізають тільки суцвіття з квітконосами. При цьому стежать, щоб довжина квітоносів буле не більше 4 см. Зібрану траву висушують традиційним способом у наметах або в приміщеннях, розклавши шаром в 4 - 7 см. Під час сушіння траву періодично перегортають. Сушеної лікувальної сировини виходить майже 33 % відносно ваги зібраної трави. Строк зберігання деревію паннонського 5 років, купити цю траву можна в аптеках.

Хімічний склад деревію паннонського, як і деревію благородного, досить багатий на корисні хімічні сполуки. Трава має у складі майже 1 % ефірної олії, флавоноїди рутин і лютеолін-7-глікозид, сесквітерпени мілефолід, матрицин і балханолід, оцтову, мурашину та ізовалеріанову органічні кислоти, дубильні та гіркі речовини, вітамін К, ахілеїн і ще цілий ряд корисних сполук. Ефірна олія має у складі проазулен, а- та р-пінени, туйон, камфору, цинеол, борнеол і каріофілен.

Фармакологічні властивості деревію паннонського

Сукупність органічних та хімічних сполук, які містить деревій паннонський, забезпечує рослині широкий спектр терапевтичних властивостей. В першу чергу слід згадати галенові препарати, що мають ефективні кровоспинні властивості. Вони використовуються від легеневих, носових, ясенних, кишкових, гемороїдальних і маткових кровотеч. Такі препарати допомагають при запальних процесах, надмірних місячних та фіброміомах. При застосуванні препаратів з цієї рослини для зупинки кровотеч бажано віддавати перевагу лікам, що приготовані з листя, бо препарати з квітів трохи відрізняються своїми властивостями.

Відомо, що лікувальні засоби з деревію паннонського мають подразнюючий вплив на смакові нерви і здатність підсилювати секреторну активність шлунково-кишкового тракту. Крім цього ліки з рослини розширюють жовчні протоки, що сприяє відтоку жовчі у дванадцятипалу кишку, покращує діурез та вгамовує спастичні болі в кишечнику. Ці властивості деревію застосовуються для покращення апетиту, лікування атрофічного гастриту, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, вони зменшують болі при метеоризмі, спастичних колітах, хворобах нирок, печінки і сечового міхура.

При застосуванні у якості зовнішнього засобу для забезпечення бактерицидної, кровоспинної, протизапальної та дерматонічної дії ліки з деревію паннонського допомагають від цілого ряду захворювань. Вони є ефективними при гніздовому облисінні (Alopecia areata), вуграх, підвищеній жирності шкіри, герпесі та геморої, гнійних та свіжих ранах, фурункулах та виразках, лускатому лишаї.

В нетрадиційній медицині деревій паннонський використовується більш активно, ніж у звичайній терапії. Крім перерахованих вище хвороб цю рослину використовують для приготування внутрішніх засобів для регуляції обміну речовин, від нудоти, запаморочення, головного болю, істерії, безсоння, малярії, туберкульозу, хлорозу, проносів, енурезу, нирковокам'яної хвороби. Також відвари та настойки деревію використовуються при болях та нічних полюціях, для нормалізації менструацій та покращення виділення молока у матерів, які годують дітей грудьми.

Деревій паннонський застосовується найчастіше в суміші з іншими рослинами. Ця лікарська рослина входить до складу різноманітних чаїв, наприклад, проносного, шлункового, апетитного і протигеморойного чаю. Під час застосування деревію паннонського слід пам’ятати, що перевищення дози може спричинити висипи на шкірі та запаморочення.

Настойки та відвари з деревію паннонського

Внутрішньо застосовують настій з 15 грам трави або 2 столових ложок сировини та склянки окропу. Його потрібно вживати теплим по третині або половині склянки тричі на добу для лікування гастриту, виразкової хвороби або у якості кровоспинного засобу.

Рідкий екстракт деревію паннонського (Extractum Millefolii fluidum) потрібно приймати по 30 - 50 крапель тричі на добу.

Вичавлений з рослини свіжий сік з медом п’ють по 1 - 2 чайних ложки три рази на день щоб покращити апетит, обмін речовин, а також при лікуванні гепатохолециститів та гінекологічних захворювань.

Приготовану з 30 грам трави і півсклянки горілки настойку вживають по 15 - 20 крапель тричі на добу перед прийомом їжі від стенокардії, дисменореї та кишкових спазмів. Настоювати ліки потрібно від 7 до 10 днів.

Можна приготувати суміш з 0,2 грама порошку листя деревію і такої ж кількості порошку листя кропиви дводомної. Такі ліки слід пити до вживання їжі три рази на добу як протизапальний і кровоспинний засіб.

Взявши дві столові ложки суміші деревію паннонського, подорожника великого, рутки лікарської, кореня цикорію, золототисячника малого та звіробою звичайного, заливають двома склянками води і варять протягом 10 хвилин. Всі трави беруться у рівній кількості. Потім відвар настоюють близько години і приймають по півсклянки три рази на добу за півгодини до вживання їжі. Такий курс лікування слід проводити протягом місяця при ерозивному гастриті.

Ще один рецепт для лікування запалення сечового міхура. Слід взяти дві столові ложки суміші деревію паннонського, бруньок берези бородавчастої, кореня аїру і листя мучниці звичайної. Рослини також беруть у рівному співвідношенні. Суміш потрібно варити 5 - 10 хвилин у півлітра води, потім годину настоювати, процідити і пити чотири рази на добу по третині склянки.

Для зовнішнього застосування використовується настойка трави деревію паннонського. Її готують з двох столових ложок сировини та півлітра окропу. Після настоювання та проціджування засіб застосовується для примочок, обмивань і приготування компресів від фурункулів, вугрів, виразок, гнійних ран, а також для приготування ванночок від корости, геморою, лишаю. Допоможе такий відвар і від облисіння. Його потрібно втирати у відповідні ділянки голови.

Також для зовнішнього застосування використовують настій квітів деревію. Потрібно три чайні ложки цвіту рослини залити склянкою окропу і настояти протягом години. Потім ліки проціджують та використовують для приготування масок при надмірній жирності шкіри обличчя.

Також можна взяти три чайні ложки суміші квітів деревію паннонського, шишок хмелю і трави фіалки триколірної в рівному співвідношенні і настояти на склянці окропу протягом години. Після охолодження і проціджування такий розчин застосовується як в попередньому рецепті.

Для приготування маски від жирної шкіри обличчя застосовують настій з цвіту деревію паннонського, приготований за попереднім описом, додавши в нього сухе молоко, борошно або крохмаль. Отриману таким чином кашу накладають на шкіру обличчя і тримають 20 хвилин. Потім засіб змивають теплою водою.