Перейти до контенту

Алое деревоподібне – використання та лікувальні властивості


застосування соку алое в домашніх умовах Інші назви алое - Aloe arborescens, сабур, столітник, ранник. В багатьох будинках замість квітів та кімнатних рослин на підвіконнях в горщиках росте столітник. Відомо багато видів цієї рослини, але для лікування головним чином використовують алое деревоподібне, з якого методом випарювання отримують згущений сік. Потім його розминають та отримують порошок, який називають часто сабур.

Батьківщина алое - Південна Африка та мис Доброї Надії. В тих краях алое сягає у висоту до 3 метрів при товщині стовбура біля 30 см. В горщику ця рослина випускає численні бічні пагони та розростається у різні боки. Росте алое досить швидко, досягаючи інколи у висоту 1 метра.

На своїй батьківщині в тропічній та північній Африці рослина щорічно цвіте, а в штучних кімнатних умовах алое цвіте дуже рідко. В зв’язку з дуже рідкісним цвітінням й пов’язана інша назва рослини – столітник, наче б то цвіте він раз в сто років.

Застосування та властивості алое

В традиційній медицині використовується екстракт з листя для підшкірних ін’єкцій при лікуванні очей, виразці дванадцятипалої кишки та шлунка, бронхіальній астмі тощо.

Емульсію цієї рослини використовують при лікуванні променевої хвороби. В аптеці можна купити готові препарати з алое деревоподібного: настоянку сабуру, сухий екстракт в таблетках та густий екстракт смугастого алое.

Сік алое легко приготувати самостійно, в домашніх умовах. Для цього слід зрізати нижні листки рослини, промити їх ледь теплою водою, подрібнити вручну та віджати через марлю.

Вживати сік рослини бажано свіжим, відразу після приготування, оскільки він швидко темніє та втрачає лікувальні властивості. П’ють сік алое по чайній ложці тричі на день, за 20-25 хвилин до прийому їжі. Слід зауважити, що графік та система прийому алое відрізняється залежно від захворювання. Якщо приготувати спиртову настойку (екстракт) з соку алое, зберігати її можна досить довго. Для приготування екстракту слід взяти готовий сік та додати до нього питний спирт в пропорції 4:1.

Спиртову настойку алое можна приготувати й на горілці, бо спирт під рукою буває дуже рідко. На 2 частини алое слід взяти 1 частину горілки. Краще зберігається спиртова настойка алое в холодильнику, а вживати її можна для лікування так само, як свіжий сік.

Сік алое характеризується бактерицидною дією. Його часто застосування від опіків, при трофічній виразці та абсцесах. Також він ефективно знищує збудників дифтерії, стафілокок та кишкову паличку.

При виразковій хворобі дванадцятипалої кишки та шлунка, гастриті, хронічних захворюваннях жовчного міхура і печінки рекомендується пити по чайній ложці свіжого або консервованого соку алое 3 рази на день за кілька десятків хвилин до прийому їжі.

При герпесі слід обробляти уражену запаленням ділянку соком алое та приймати його внутрішньо по чайній ложці перед їжею двічі на день. Сік алое добре допомагає навіть при важкій хронічній формі герпесу. Також свіжим соком алое закапують ніс при нежиті. При катаракті соком алое закапують очі, розбавивши його попередньо водою 1:10.

В народній медицині застосовується сік свіжого листя алое внутрішньо при лікуванні туберкульозу легенів та для покращення апетиту.

Сік з листя алое також входить до складу ряду сечогінних препаратів. Його часто застосовують як зовнішній засіб для лікування примочкам, розбавивши попередньо водою у співвідношенні 1:10. Примочки з алое ефективні при гнійних запаленнях очей, опіках та катаракті.

Людям з дуже ослабленим організмом можна використовувати наступний рецепт з використанням алое: 100 грам соку алое, 50 грам подрібнених волоських горіхів, 30 грам меду та сік половинки лимону. Все це вимішати та витримати не більше 4 годин. Приймати ліки слід перед вживанням їжі 3 рази на день. Доза для дорослих - 1 столова ложка, для дітей - 1 чайна ложка. Суміш зберігати в холодильнику.

Щоб очистити організм від шлаків застосовують наступний рецепт: кілограм алое подрібнити та додати кілограм меду та стільки ж вершкового масла. Цю масу кип'ятити протягом 20 хвилин на водяній бані постійно помішуючи. Охолоджену суміш приймати по чайній ложці тричі на день за 20-30 хвилин до їжі, запиваючи невеликою кількістю молока.

Алое з медом та кагором застосовують при занепаді сил, хронічних захворюваннях шлунка та простудних захворюваннях, а також при бронхітах, захворюваннях жовчного міхура і печінки. Для цього слід приготувати суміш наступним чином: подрібнити пів кілограма листя алое та змішати з 3/4 склянки меду, настояти три дні в темному місці та додати 750 грам Кагору (1 пляшку). Суміш ретельно змішати та настояти ще одну добу. Приймати тричі на добу по столовій ложці, за 30 хвилин до їжі.

Академік В. П. Філатова дослідив, що при утримуванні протягом кількох днів зрізане листя алое в темряві при температурі 6-8 градусів, всередині рослини утворюються біогенні стимулятори, котрі здатні активізувати життєві процеси в організмі людини. Завдяки цій властивості з алое почали виготовляти препарати, котрі дуже ефективні при лікуванні пролежнів, очних захворювань та порушень кровообігу.

В традиційній медицині цю лікарську рослину використовують в якості біогенного стимулятора, котрий пришвидшує розвиток клітин, тому лікарі побоюються, що алое здатне сприяти росту ракових клітин та поліпів, і рекомендують обмежити приймання препаратів з алое кількома тижнями.

Алое деревоподібне (столітник) є протипоказаним при лікування геморою, маткових кровотеч, надмірних менструацій, запаленні сечового міхура і нирок, а також циститі, вагітності тощо. Лікарі не рекомендують довго вживати сік алое. Не слід розтягувати лікування столітником довше одного місяця.