Перейти до контенту

Абутилон теофраста – властивості та використання


рослина абутилон в медицині Абутилон Теофраста (Abutilon theophrastii, канатник, китайський джут, абутилонські коноплі) - однорічна трав'яниста рослина родини мальвових. Поверхня всієї рослини покрита м'якими волосинками. Стебло прямостояче, висотою 40 - 150 см. Листки великі, округло-серцевидної форми, цілісні, розміщені почергово, мають довгі корінці. Квіти жовті, правильні, двостатеві, 5-пелюсткові, поодинокі або в китицеподібних суцвіттях. Плід представляє собою складну листянку. Цвіте протягом всього літа.

Зустрічається в дикій природі Європи, Африки, Азії. Батьківщиною культурного абутилону є Китай. В найбільшій кількості рослина культивується в Китаї, а також вирощується в Єгипті та Японії. В країнах Східної Європи абутилон вирощувався в незначній кількості, а в останні кілька десятиліть рослину все частіше почали заміняти посівами культур з більш високою якістю волокон.

Ця лікарська рослина є невимогливою до тепла, а її пагони здатні витримувати заморозки до -2°С. Абутилон любить світло, є стійким до засухи та чутливим до надмірної вологості, рослина вимоглива до родючості грунту, чудово реагує на внесення в грунт добрив, особливо фосфорних та азотних. На території України абутилон Теофраста можна зустріти в різних місцях степу та лісостепу.

Хімічний склад абутилону Теофраста

У якості сировини використовують листя, вітки, насіння та коріння. Хімічний склад рослини є досить своєрідним. В корінні абутилону містяться сапоніни та флавоноїди, в листі є значна кількість рутину, насіння багате на жирну олію (від 16 до 19%) та білки (до 20 %). Також у хімічному складі абутилону знайдено сліди алкалоїдів.

Застосування абутилону Теофраста в медицині

Застосування абутилону в народній медицині є досить різноманітним. Наприклад, настій квіток може застосовуватись як потогінний засіб, відвар коріння цілком заміняє алтею лікарську при кашлі, захворюваннях шкіри, які супроводжуються запальними процесами, а також при гастралгії та проносі. Препарати з листя рослини застосовують для лікування гонореї, карбункулів, у якості тонізуючого та ранозагоювального засобу.

Найбільш ефективним та популярним, особливо в тібетській та китайській медицині, є насіння абутилону. Його застосовують як пом’якшувальний, протигарячковий, обволікаючий, сечогінний, в'яжучий та послаблюючий засіб. З його допомогою в старі часи лікували дизентерію, захворювання очей (катаракту) та хронічний апендицит.