Перейти до контенту

Калачики дрібненькі – хімічний склад та особливості застосування в медицині


від чого допомагають калачики Калачики дрібненькі (Malva pusilla, калачики круглолисті) – це однорічна, дворічна або багаторічна волосиста шорстка розсіяна трав'яниста лікарська рослина, що належить до родини мальвових. У неї стояче вертикальне або лежаче стебло довжиною від 10 до 60 см, при основі значно розгалужене. Листя калачиків дрібненьких довгочерешкове, чергове, серцеподібної округлої форми, з прилистками. Листки мають неглибокі надрізи, що ділять пластину листка на 5 - 7 заокруглених широких зарубчатих нерівних лопатей. Квіти цієї рослини двостатеві, правильні, розташовані по 2 - 10 одиниць в пазухах листків. Квітка калачиків має синюватого відтінку білі пелюстки з виїмками на вершечках. Довжина пелюсток така ж як і довжина чашечки, або дещо більша. Після дозрівання плоди калачиків дрібненьких розділяються на 8 - 12 сім'янок, ця трава цвіте з червня по жовтень.

Калачики дрібненькі часто можна побачити на дорозі, подвір'ї, поруч смітника. Ця трава росте як звичайний бур’ян всюди на території нашої країни.

Лікувальні властивості та хімічний склад калачиків дрібненьких

Для приготування лікувальних препаратів застосовується надземна частина рослини або тільки листя. Сировину заготовляють у період цвітіння калачиків. Після збору сировини її ретельно пров’ялюють на сонці, після чого висушують під наметами на відкритому повітрі. До розряду лікарських ця трава належить неофіційно.

Хімічний склад калачиків дрібненьких вивчений не повністю. Однак відомо, що в листі цієї лікарської рослини міститься близько 200 мг% аскорбінової кислоти, дубильні та слизові сполуки. У насінні калачиків міститься до 18 % жирної олії. Крім цього, рослина має каротин, токоферол та ряд інших корисних речовин.

Застосування та фармакологічні характеристики калачиків дрібненьких

Ця рослина проявляє відхаркувальну, заспокійливу, пом'якшувальну, знеболюючу та обволікаючу дію. Крім цього, слиз рослини має адсорбційну здатність і має властивість поглинати токсичні речовини.

Ліки з калачиків дрібненьких, як і з калачиків непомітних, вживають внутрішньо для лікування різноманітних захворювань дихальних шляхів. Вони допомагають при сухому кашлі, бронхіті, охриплості, а також здатні протидіяти запальним процесам в кишечнику і шлунку.

Для того, щоб покращити лікувальний ефект, листя і квіти цієї лікарської рослини змішують з квітами маку дикого, гречки звичайної, травою медунки лікарської та підбілом звичайним.

При зовнішньому застосуванні калачики дрібненькі використовуються для примочок, обмивань, полоскань і припарок. Ця рослина ефективно протидіє запаленням верхніх дихальних шляхів, гінгівітам і ангіні. Використовується ця трава також при виразках, геморої, опіках, дисгідрозах і цілому ряді шкірних захворювань.

Слід зазначити, що дія цієї рослини дуже подібна на дію алтеї лікарської. З молодого листя калачиків дрібненьких можна готувати лікувально-профілактичні салати.

Рецепти ліків з калачиків дрібненьких

Внутрішньо вживають настій з листя або квітів калачиків дрібненьких. Для цього столову ложку сировини запарюють двома склянками окропу, витримують годину і п’ють по півсклянки перед вживанням їжі три рази на добу, додавши трохи меду.

Настій листя калачиків готується також з двох чайних ложок сировини і склянки холодної води. Ляки настоюють від 4 до 6 годин, проціджують і випивають протягом дня одну склянку невеликими ковтками.

Для приготування салату потрібно чисте промите листя калачиків дрібненьких ошпарити окропом. Потім подрібнити, додати хрону, цибулі та солі за смаком. Заправляти такий салат краще вершками. На 100 грам листя рослини слід взяти по 25 грам хрону і цибулі, та 20 – 30 грам вершків.

Як зовнішній засіб застосовується відвар з листя та квітів калачиків дрібненьких. На столову ложку сировини беруть склянку води. Цей відвар можна використовувати для примочок та полоскань.

Також для примочок і полоскання можна приготувати настій з порівну взятих квітів калачиків дрібненьких, бузини чорної, алтеї лікарської та дивини густоквіткової. На склянку окропу слід додати дві чайні ложки такої суміші.

Щоб отримати лосьйон з калачиків дрібненьких необхідно дві столові ложки листя залити на годину склянкою холодної води. Такий засіб застосовується для примочок при надмірно жирній шкірі обличчя.