Перейти до контенту

Глід п’ятистовпчиковий – властивості та застосування в медицині


властивості ягід глоду Глід п’ятистовпчиковий (Crataegus pentagyna,, С. melanocarpa, С. colchiса, глід чорноплідний) – це невеличке деревце або кущ висотою до 4 метрів. Рослина належить до родини трояндових. Молоді пагони глоду волосисті, містять невелику кількість колючок завдовжки до 1 см. Листки цього куща мають яйцеподібно-трикутну або широку яйцеподібну форму, шкірясту поверхню, зверху зеленого кольору, а знизу - сіро-зеленого відтінку, волосисті з двох сторін. На плодоносних пагонах нижні листки трилопатеві, а верхні п’яти або семилопатеві. Листя на неплідних пагонах п’яти або восьмилопатеве, з великими пилчастими надрізаними або косими яйцеподібними прилистками. Квіти глоду п’ятистовпчикового правильні, двостатеві, трьох- або п’ятистовпчикові, мають п’ять білуватих пелюсток, зібрані в опушених негустих щиткоподібних суцвіттях. Плоди цієї лікарської рослини яблукоподібні, еліптичні, чорного кольору з сизою поволокою та м'якушем червоного забарвлення, містять від 3 до 5 кісточок. Цвіте цей кущ з травня до липня.

Глід п’ятистовпчиковий можна зустріти на узліссях та у світлих лісах по всій території нашої країни.

Заготівля та хімічний склад глоду п’ятистовпчикового

Для лікувальних цілей застосовують квіти і плоди. При цьому квітки можуть використовуватись разом з листям, їх збирають на початку цвітіння глоду, поки частина квітів ще не розпустилась. Цвіт рослини сушать в тіні, готової сировини отримують до 20 % відносно ваги зібраної. Термін зберігання складає 1 рік. Плоди цієї лікарської рослини заготовляють коли вони повністю достигнуть і висушують при температурі не більше +60 градусів. Вага сушених плодів становить 40% від ваги свіжих. Термін придатності сушених плодів 2 роки. Плоди та цвіт глоду відпускаються аптеками.

Хімічний склад глоду п’ятистовпчикового дуже багатий. Цвіт рослини містить гіперозид, кверцетин, орієнтин, вітексин, сапонаретин, гомоорієнтин, фенолокислоти (хлорогенову та кавову), рамнозиди вітексину, аміни (ацетилхолін, холін та триметиламін). Плоди глоду п’ятистовпчикового мають у своєму складі цукор, сорбіт, органічні кислоти, від 1,5 до 5,8 % пектинових речовини, від 20 до 80 % аскорбінової кислоти, близько 2 мг% fi-каротину, а також вітамін К, до 3,5 % кумаринів, флавоноли, до 1000 мг% антоціанів, від 500 до 1500 мг% лейкоантоціанів, фенолокислоти, стерини, катехіни, тритерпенові кислоти (олеанолову та урсолову).

Лікувальні властивості глоду п’ятистовпчикового

Галенові препарати, що виготовлені з глоду п'ятистовпчикового, мають кардіотонічну, гіпотензивну, спазмолітичну, десенсибілізуючу і седативну дію. Ліки з цієї лікарської рослини впливають на силу серцевих скорочень, нормалізують кров'яний тиск, викликають глибокий та спокійний сон, значно зменшують збудження центральної нервової системи, не викликають пригніченого стану зранку після пробудження.

Слід зазначити, що вплив на організм людини препаратів з глоду п’ятистопчикового значно залежить від прийнятих доз. Наприклад, в незначній кількості ці препарати здатні тонізувати роботу серця, а збільшені дози характеризуються седативним і спазмолітичним ефектом. При прийнятті дуже великої дози, що в кілька разів перевищує звичайну терапевтичну, ліки з глоду викликають надмірну сонливість та сповільнюють пульс.

Варто зазначити, що ліки з цієї рослини практично не містять токсичних сполук та не спричиняють кумулятивних і побічних реакцій. Такі препарати застосовуються для лікування серцевих хвороб, зокрема серцевого м'яза, а також при коронаритах з ознаками стенокардії, гіпертонічній хворобі склеротичного і вегетативно-нервового походження, надмірному психічному збудженні, артеріосклерозі, суглобовому ревматизмі, запамороченнях, а також призначаються жінкам при клімактеричних неврозах як заспокійливий засіб та знеболюючий препарат.

Настої та екстракти з глоду п’ятистовпчикового

Для вживання внутрішньо готують настойку з 10 грам свіжих квітів рослини і півсклянки розбавленого спирту або горілки. Ліки настоюють протягом 10 - 12 днів, відціджують і п’ють 12 - 30 крапель на чарку води або ложку цукру три рази на день. Якщо настойка потрібна для седативного або десенсибілізуючого ефекту, її вживають по 50 – 60 крапель.

Настій з цвіту глоду п’ятистовпчикового готують з 5 грам (однієї столової ложки сушеної сировини і склянки окропу. Вживати ці ліки потрібно по півсклянки тричі на день.

Настойка з плодів глоду готується з 10 грам подрібнених плодів рослини і 100 грам спирту або міцної горілки. Ліки витримують приблизно 2 тижні і приймають по 30 - 40 крапель на чарку води.

Настій плодів глоду п’ятистовпчикового можна приготувати також з 15 грам (столової ложки) подрібненої сушеної сировини і склянки окропу. Пити ці ліки слід по півсклянки або по третині склянки два рази на добу.

Для виготовлення екстракту з плодів глоду потрібно 25 грам меленої сировини варити у півсклянки води, поки об'єм не зменшиться у два рази. Приймають такі ліки по 40 крапель три рази на добу.

Щоб позбутись дратівливості та істеричних нападів потрібно залити одну столову суміші з 10 грам квітів глоду п'ятистовпчикового, 15 грам трави сухоцвіту багнистого, 20 грам кропиви собачої звичайної, 25 грам листя ожини сизої та 20 грам маренки запашної склянкою окропу. Після настоювання протягом 15 хвилин ліки проціджують і приймають по склянці два або три рази на день.

Від гіпертонії добре допомагає суміш з квітів глоду п'ятистовпчикового, омели білої, хвоща польового, зубців часнику (всіх трав слід брати по 30 грам), а також 10 грам квітів арніки гірської та 40 грам трави деревію звичайного. Одну столову ложку приготованої суміші настоюють протягом 15 хвилин на склянці окропу та вживають по третині склянки три або чотири рази на добу.

При серцевих неврозах слід застосовувати суміш з 20 грам квітів та листя глоду п'ятистовпчикового, 5 грам трави чебрецю звичайного, 20 грам коріння валеріани лікарської, 20 грам кропиви собачої, 5 грам материнки звичайної, 5 грам шишок хмелю, 10 грам меліси лікарської, 5 грам цвіту лаванди колоскової, 5 грам м'яти перцевої, 5 грам конвалії звичайної та 5 грам горицвіту весняного. Три столові ложки цієї суміші запарюють двома склянками окропу та після охолодження приймають по третині склянки три або чотири рази на добу.

Ще один трав’яний збір від гіпертонії складається з 30 грам суміші цвіту і листя глоду п'ятистовпчикового, 15 грам трави хвоща польового, 30 грам цвіту бузини чорної, 30 грам омели білої, 5 грам слані ламінарії цукристої, 5 грам м’яти перцевої, 5 грам листя меліси лікарської, 5 грам наберу садового, 15 грам фіалки триколірної, 20 грам кропиви собачої, 15 грам листя берези пухнастої, 10 грам кореневищ валеріани лікарської та 15 грам барвінку малого. Дві столові ложки збору запарюють на півтори склянки окропу і відстоюють до повного охолодження. Пити ці ліки потрібно перед вживанням їжі по пів склянки три рази на день.

Крім описаних рецептів можна придбати й готові аптечні препарати. У продажу є настойка глоду (Tinctura Crataegi), яку п’ють по 20 - 30 крапель і рідкий екстракт глоду (Extractum Crataegi fluidum), який приймають теж по 20 - 30 крапель три рази на добу.