Перейти до контенту

Дрік красильний – властивості та хімічний склад


Дрік красильний (Genista tinctoria, жовтило) - це невелика кущова рослина, яка належить до родини бобових. У неї ребристі, прямостоячі стебла довжиною від 40 до 80 см. Листя коротко черешкове, чергове, цілісне, просте, загострене, лінійно-ланцетне, незначно опушене або повністю голе, з двома шилоподібними прилистками. Квіти дроку красильного неправильні, яскраво-жовтого кольору, великі, зібрані в багатоквіткові вершкові китиці. Плоди цієї лікарської рослини боби, вона цвіте з червня по липень.

Дрік красильний зустрічається майже всюди на території України, значно рідше у південних регіонах. Цей кущ можна знайти в мішаних та соснових лісах, в чагарниках і на узліссях. Цю рослину вирощують як декоративну та фітомеліоративну.

Заготівля та хімічний склад дроку красильного

В народній медицині використовується трава і насіння дроку красильного (Herba Genistae tinctoriae). Рослину заготовляють протягом всього періоду цвітіння, відсікаючи вершки стебел завдовжки 12 - 15 см. Заготовану сировину висушують на відкритому повітрі в тіні або всередині теплих приміщень, що мають добру вентиляцію. Після сушіння вага сировини зменшується до 20 % відносно початкової ваги. Ця рослина вважається неофіційною лікарською.

Хімічний склад дроку красильного досить різноманітний. Ця трава має алкалоїди цитизин, спар теїн та метилцитизин, близько 0,03 % ефірної олії, флавонові глікозиди геністеїн та лютеолін, барвник скопарин, цілий ряд органічних кислот, слиз, гіркоти, тритерпенові сапоніни та мінеральні солі.

Фармакологічні властивості дроку красильного

Під час багаторазового застосування було встановлено, що виготовлені з дроку красильного ліки ефективно лікують маткові кровотечі. В нетрадиційній медицині цю лікарську рослину застосовують як судинозвужувальний, жовчогінний, сечогінний, заспокійливий, проносний, кровоочисний і кровоспинний засіб.

Виготовлені з трави дроку красильного ліки застосовують для лікування всіх видів жовтяниці, водянки живота, серцевої недостатності при зниженому тиску, рахіту, захворювань шкіри, сечового міхура і нирок, геморою, мікседеми, зобу, гіпотиреозу та цілого ряду інших хвороб. Також встановленою що насіння рослини добре допомагає при нирковокам'яній хворобі.

Застосування в народній медицині

Для внутрішнього застосування можна приготувати відвар дроку красильного. Для цього столову ложку сировини заливають склянкою води і варять до википання третини рідини. Потім відвар охолоджують, відціджують та приймають від запору та водянки по дві столові ложки що дві години. Таке лікування проводять через день, до отримання сечогінного ефекту.

При маткових кровотечах потрібно приготувати настій трави дроку. Для цього слід три столові ложки сировини запарити склянкою окропу, настояти і вживати по столовій ложці тричі на добу. Якщо приготувати настій з чайної ложки рослини та склянки окропу, цієї дози буде достатньо на один день.

Зовнішньо застосовують відвар з чотирьох столових ложок дроку красильного та літра води. Його виливають в наповнену ванну для лікування золотухи, наривів та лишаю.