Перейти до контенту

Аралія висока – лікувальні характерстики та способи застосування


рослина аралія в народній медицині Аралія висока (Aralia elala, аралія маньчжурська, чортове дерево, шип-дерево) – це дуже колючий кущ або невелике деревце, яке належить до родини аралієвих. В цієї лікарської рослини прямий стовбур висотою 1,5 - 3 метри. Листя аралії високої досить велике, шириною 4 - 8 см, складне, двічі перисте, має довгі черешки, зібране в кільце на верхівці стовбура. Квіти аралії високої двостатеві, правильні, дрібні, зеленкуватого кольору, зібрані у довгі густі волоті, довжиною до 45 см. Плід цієї рослини – соковита кістянка синьо-чорного кольору. Цвіте в основному в липні.

Аралію високу можна зустріти у дикій природі на Далекому Сході. На Україні цю рослину випробовують у якості інтродуценту в дендропарках та ботанічних садах.

Хімічний склад та заготівля аралії високої

Коріння цієї рослини містить тритерпенові сапоніни (аралозиди А, В, і С), камедь, ефірну олію, білки, вуглеводи, крохмаль, смолисті речовини та алкалоїд аралін.

В лікувальних цілях заготовляють корені аралії високої завтовшки 2 - 4 см, які збирають восени або ранньою весною з рослин, яким від 5 до 15 років. Викопане коріння ретельно очищається та ріжеться на куски довжиною 10 - 12 см. Після цього корені сушать в сушарках або в добре провітрюваних наметах при температурі не більше 60 градусів. Для зберігання висушених коренів застосовують паперові мішки, які складають в сухих приміщеннях. Термін придатності сировини – до 2 років.

Лікувальні властивості та застосування аралії високої

Дослідним шляхом було встановлено, препарати з аралії високої та аралії серцеподібної чинять стимулюючу дію на центральну нервову систему, а також мають кардіотонічні, антиоксидантні, гонадотропні, антистресові та гіпоклікемічні властивості.

Ліки з аралії високої покращують загальний стан організму та апетит, стимулюють обмін речовин, підвищують фізичну та розумову активність. Ці препарати використовують після різноманітних астенічних та депресивних станів, контузій, а також при нейроциркуляторній дистонії за гіпотонічним та кардіальним типами, при гіпотонічній хворобі та на початкових стадіях атеросклерозу. Аралія висока допомагає при імпотенції та ряді функціональних розладів нервової системи (тривала фізична та розума перевтома), і може застосовуватись як реабілітаційний засіб для відновлення організму після важких інфекційних та хронічних захворювань.

Для внутрішнього вживання застосовують настойку кореня аралії високої, яка готується у пропорції 1:5 з 70% спиртом. Вживають цю настоянку по 30-40 крапель кілька раз на добу. Також з аралії високої фармацевтична промисловість виготовляє таблетки під назвою сапарал (Saparalum) вагою 0,05 г, які слід вживати по 1 таблетці тричі на добу після прийому їжі.

Не рекомендується вживати препарати з аралії при епілепсії, підвищеній збудливості, гіперкінезах, безсонні. Слід також оберігатись передозування.