Перейти до контенту

Адіант венерин волос – властивості та рецепти


адіант для лікування захворювань Адіант венерин волос (Adiantum capillus-veneris) – папоротева багаторічна рослина з довгим повзучим кореневищем, заввишки 15-30 см. Листя тонке, яйцеподібної форми, світло-зеленого відтінку. Корінці листя тонкі, блискучі, чорно-бурого кольору.

Спори рослини розмішені в лінійно-довгастих сорусах, по краях пластинок, які згинаються донизу, впродовж кінців жилок. Розмножується вегетативно та спорами, котрі розносяться вітром та водою, спороносить адіант з червня по серпень.

Адіант венерин волос найбільш поширений в Східному і Західному Середземномор'ї, Атлантичній Європі, у Середній Азії та Кавказi. Росте найчастіше в тропічних та субтропічних регіонах Африки та Азії. В Україні рослина зустрічається на Південному березі Криму, в околицях міста Ялта, біля водоспадів Учан-Су та Джур-Джур, а також біля вершин гір Ай-Петрі, Яузлар, Кастель, Явлуз. Рослина рідкісна, її занесено до Червоної книги України в 1980, 1996 та 2009 роках. Знаходиться під охороною в Ялтинському гірсько-лісовому заповіднику та заповіднику Мис Мартьян.

Хімічний склад та заготівля адіанту

У якості сировини використовується листя та корені цієї лікарської рослини. Заготовляють Адіант венерин волос з серпня по вересень. Сировину висушують в тіні на відкритому повітрі, або всередині приміщень з хорошою вентиляцією. Добре висушену рослину зберігають в сухому темному місці.

У своєму хімічному складі адіант має тритерпеноїди, стероїди, флавоноїди, ліпіди, проантоцианідини, фенолкарбонову кислоту та ефірну олію.

Лікувальні властивості та застосування адіанту

Адіант венерин волос – чудовий заспокійливий засіб, який також характеризується протикашльовими, протизапальними, відхаркувальними та муколітичними властивостями. Може використовуватись як детоксикуючий засіб при алкогольній залежності, а також як ефективні ліки від фарингіту, астми, бронхіту.

Настій рослини має відновлювальні властивості при дії на селезінку, підшлункову залозу. Використовуючи сік адіанту для компресів, можна лікувати шкірні захворювання. Адіант позитивно впливає на нервову систему та здатен покращувати кровопостачання кінцівок. Рослина є ефективним природнім седативним засобом.

Подібна до жіночого волосся лікарська рослина здатна його зміцнювати та збагачувати корисними речовинами. Кавказькі народи застосовують відвар адіанту для миття волосся, а в Китаї рослину часто застосовують для лікування лупи.

Особливих протипоказань для застосування рослина не має, хоча в окремих випадках може викликати алергічну реакцію.